Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pomníky pražským trolejbusům

Zdroj: Trolejbusy v pražských ulicích

Víte že v Praze si můžete na třech místech zavzpomínat na trolejbusovou dopravu?

Info o historii trolejbusové dopravy v Praze převzato ze stránek Wikipedia


Trolejbusy začaly v Praze jezdit  28. srpna 1936 a to na lince   Sv. Matěj - Vozovna Střešovice. Na této trati se tedy nacházejí hned dvě místa, kde si na trolejbusy můžete zavzpomínat. Postupem času přibývaly další linky a trolejbusová doprava v Praze se rozšiřovala. Maximálního rozsahu, celkové délky 56,876 km, dosáhla pražská trolejbusová síť v březnu roku 1959. V témže roce však už došlo ke zrušení nejstarší trati a jejím nahrazení autobusy.

  Levná sovětská ropa a rozvoj autobusové dopravy dříve nevídanou rychlostí zasadil pražským trolejbusům poslední ránu. Nová koncepce, kde měla být páteří síť metra doplňovaná autobusy již nepočítala s trolejbusy. Trolejbusový provoz v Praze skončil k 16. říjnu 1972.

 Tak to je trochu historie a teď už si pojďme na trolejbusy zavzpomínat.


 

Vzpomínka č. 1

14. května 1993 bylo slavnostně otevřeno Muzeum MHD ve střešovické vozovně a byly zde umístěny i trolejbusy. Je zde i stejný typ trolejbusu, jako ten který v neděli 15. října 1972 před půlnocí vyjel z Orionky jako poslední pravidelný spoj. Byl to vůz Škoda 8Trs evidenčním číslem 9491; tím byl provoz pražských trolejbusů ukončen. Následován byl ještě mimořádným vozem Tatra T 400 č. 9431 s členy Kroužku přátel MHD.


Vzpomínka č. 2

Při příležitosti 50. výročí ukončení provozu první trolejbusové trati v Praze (Svatý Matěj – Vozovna Střešovice) byl v červenci 2009 v Dejvicích v Šárecké ulici poblíž domu č. o. 38 instalován památník pražským trolejbusům. Je tvořen dvěma původními renovovanými sloupy a nově zavěšeným převěsem s krátkou částí trolejového vedení.


A je tu

Vzpomínka č. 3

Foto převzato ze stránek http://www.spptd.cz/index.html

Dne 8. října 2010 byl odhalen pomník na místě bývalé trolejbusové smyčky Orionka, odkud do 15. října 1972 jezdila poslední pražská trolejbusová linka č. 51. V parčíku u křižovatky ulic Korunní a Benešovské byly na místě zachované původní konečné (dosud vydlážděné kočičími hlavami) nainstalovány čtyři zrenovované historické sloupy (tři z roku 1939 z Peroutkovy ulice z trolejbusové trati do Jinonic a jeden poválečný tramvajový, který však trolejbusy také využívaly), dvě pole trolejového vedení (přibližně 20 m), označník zastávky a pamětní deska.

Pomník byl vybudován díky iniciativě městské části Prahy 10, která pro tento účel přispěla částkou 200 000 Kč, většinu však financovala developerská firma Sekyra Group, která staví přilehlý bytový komplex. Při slavnostním odhalení pomníku účinkoval pražský historický trolejbus Škoda 8Tr z Muzea městské hromadné dopravy.

Zde ještě fotoalbum k článku

 


 

Takže zase někdy příště....a co bude příště?....chystám stránku o sochách Davida Černého.

 

 

Pokud byste věděli o nějakém netradičním zajímavém místě v Praze, napište mi na e-mail zajimavostiprahy@gmail.com