Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vysočanský poledník

 

Ve Vysočanech...teda spíš v Libni... přímo u metra Českomoravská je rarita. Je tu vyznačen Vysočanský poledník, jehož souřadnice ale odkazují na úplně jiné místo naší planety. Skoro nikdo o něm neví a přitom leží na velmi rušném místě. Vysočanský poledník pustne a zarůstá...musel jsem otrhat křoví, abych si ho mohl vyfotit.

V roce 1997, kdy slavné město Vysočany chystalo oslavit 95. výročí povýšení obce na město, se sešlo několik chytrých hlav na radnici a přemýšlelo, jakým velkolepým a důstojným činem toto připomenou. Jeden radní povídal: „Musí to připomenou slavnou historii obce Vysočan!“. Druhý na to: „A musí to zde být i pro další pokolení!“. Nová radnice? Ne. Krásná historická už stojí. Sochy oslavující historii obce nejsou k dispozici. A tu jeden radní začtený do staré knihy zvolal! „Mám to! Tady píšou, že ve Vysočanech měli, pro potřeby měření času, vyznačený poledník. To je ono!“. A už se to štěbetalo, jeden přes druhého se překřikovali, že stačí jen opsat vše potřebné z této knihy, bude to levné a už by jsme měli volat firmu na zhotovení hezké desky.

Vše se stihlo a poledník byl v den výročí slavnostně odhalen. Jenže…

Kniha, ze které radní údaje čerpali byla z doby, kdy se za nultý poledník považoval poledník na ostrově El Hierro, a který už se, v době odhalení poledníku, více než 80let jako nultý nepoužíval. Na poledníku tedy nalezneme souřadnice, které místo do Vysočan ukazují mnohem dále na východ. Zajímavé je také to, že Vysočanský poledník leží v katastru Libně.  Ale když něco muselo být, tak to prostě muselo být.

Info převzato ze stránek Pražský chytrák

 

Takže se na něj určitě přijďte podívat...stojí to za to.

Zde fotogalerie....pro zobrazení na Rajče.cz v úplné velikosti, klikněte na název alba v miniprohlížeči. A dole na stránce můžete psát komenty a dotazy do komentářů.

Pokud byste věděli o nějakém netradičním zajímavém místě v Praze, napište mi na e-mail zajimavostiprahy@gmail.com

  a nebo mi můžete napsat dole do komentářů.
 
Vláďa Loužecký